Jak dobrać płaszcz na jesień?

2020-10-26
Jak dobrać płaszcz na jesień?
Zbliżający się okres jesienny zawsze wywołuje zakupowy zawrót głowy. Wyprzedaże, tysiące okazji i oczywiście nowe kolekcje na sezon zimowy. Propozycji jest tysiące, a moda zmienia się z sezonu na sezon i czasem ciężko za nią nadążyć. Przy wyborze okrycia wierzchniego na jesień warto zwrócić uwagę na to, aby pasowało do naszych codziennych aktywności. Wtedy, taki płaszczyk będziemy mogli nosić przez najbliższych parę lat i wciąż będziemy się czuć modnie i elegancko. Oczywiście niezbędna jest wysoka jakość, gdyż tylko wtedy nasz płaszcz posłuży nam kilka sezonów i nadal będzie rewelacyjnie się prezentować. Jak więc dobrać płaszcz, który nie tylko będzie leżał na nas idealnie, ale również zostanie z nami na parę sezonów?

Odpowiedni fason

Pamiętajmy, że dobrze dobrany płaszcz powinien podkreślać naszą figurę, a nie ją deformować. Dwurzędowe płaszcze z odcięciem w talii będą świetnie leżały na osobie szczupłej. Z kolei proste, jednorzędowe z wiązanym paskiem w talii sprawdzą się w przypadku nieco pełniejszych osób, wyszczuplając je optycznie. Oversizowe płaszcze będą pasować zarówno osobom drobnym (podkreślając ich filigranowość), jak i tym o bardziej pełniejszych kształtach.

Materiał zapewniający komfort i ciepło

Najlepszym materiałem na jesienny płaszcz będzie ten, który zapewni ciepło, ale jednocześnie będzie przepuszczał powietrze, a więc nie będziemy się w nim pocić. Istotne jest również to, aby tkanina była lekka, nie gniotła się i przede wszystkim zapewniała nam komfort, ponieważ swoboda ruchów oraz dobre samopoczucie to dwa najważniejsze aspekty, na które powinniśmy zwracać uwagę oprócz praktyczności. Najczęściej spotykaną tkaniną, z której wykonywane są płaszcze jesienne damskie jest wełna owcza, która uchodzi za najcieplejszy materiał. Jeśli nie ograniczają nas finanse warto zainwestować w okrycie z wełny, ponieważ będzie inwestycją na lata. Idealnie, gdyby wybrany przez nas płaszcz był wykonany w ok. 70-80% z wełny, a pozostała część z poliestru. Taki skład będzie gwarancją nie tylko ciepła w najzimniejsze dni, ale również jakości - poliester jest bardzo wytrzymałą tkaniną odporną na mole i grzyby.

jak dobrać płaszcz na jesień

Idealna długość

Przyjmuje się, że długość rękawa w płaszczu powinna sięgać lekko za nadgarstek, powodując, że kiedy wyciągniemy rękę do przodu rękaw cofnie się nie dalej jak delikatnie za nadgarstek. Oczywiście obecnie sieciówki proponują nam różnej długości rękawy, od krótkich, przez ¾ do rozciętych na boku. Pamiętajmy jednak, że te klasyczne są najbardziej praktyczne oraz nigdy nie wyjdą z mody. Długość samego płaszcza również warto dobierać zwracając uwagę na figurę. Dla osób o szczupłych nogach sprawdzą się te odcinane w kolanach, podkreślając ich zgrabność. Dla nieco bardziej masywnych nóg sprawdzą się płaszcze delikatnie za kolano - wyciągną całą sylwetkę i optycznie wydłużą nogi.

jak dobrać płaszcz na jesień

Wybór idealnego płaszcza na jesień nie jest łatwym zadaniem. Obecnie jesteśmy zalewani niesamowitą liczbą propozycji od sieciówek i projektantów, te jednak szybko nam się nudzą i chodzimy w nich zaledwie jeden sezon. Z myślą o środowisku, wybierajmy nasze ubrania świadomie, tak aby mieć pewność, że będziemy się cieszyć naszym płaszczykiem długie lata, nie będąc ofiarą konsumpcjonizmu dzisiejszych czasów.
pixel